Fotoğraf; kimileri için anı dondurmak, kimileri için bir hikaye anlatmak, duyguları dışa vurmak ya da en basit olarak beğendiğimiz bir şeyi hafızamızın dışında saklamak demektir. Bu nedenlerden hangisini (ya da hangilerini) benimseyerek fotoğraf çekerseniz çekin fotoğraf tekniği karşınıza dikilir. Nasıl insanın bedenini kullanarak yaptığı bir sanat olan resmin başarı ile yapabilmek için bedenin ruhun, aklın anlatmak istediklerini ya da gözün gördüklerini düzgün ifade edecek şekilde eğitilmeli ise; fotoğraf çekecek kişinin de bu süreçte aracı olan fotoğraf makinesini kendi bedeninin eğitimli bir parçasıymış gibi kontrol etmesi gerekir. Bu sıkıntıyı her insanın aşıp fotoğraf çekebilmesini sağlamak için firmalar fotoğraf makinelerine otomatik ayarlar eklerler. Peki, otomatik ayar nedir?

Otomatik ayar; bir grup fotoğraf uzmanının ve mühendisin, “standart” bir insanın ne gibi fotoğraflar çekeceğini tahmin ederek fotoğraf makinesini programladığı ön ayarlardır. Yani ayarın çalışma prensibi, bir miktar fotoğraf bilgisi olan ortalama bir insanı taklit etmeye çalışmaktır. Bu ayarlarla, tasarlayan kişilerin ön gördüğü konularda çalışıyor iseniz en fazla fotoğraf çekmeyi bilen bir kişi kadar güzel fotoğraf çekebilirsiniz. Ancak otomatik ayarlarla, “standart” duvarlarını aşmak isterseniz o zaman fotoğrafınız şansa kalmış demektir.

Tabi ki herkesin mükemmel bir fotoğrafçı olmak gibi bir amaca ayıracağı vakti olmayabilir. Ama kişi fotoğraf hakkında bilgi kazandıkça; “standart biri ancak bunu anlatmak ister” noktasından, “Ben bunu anlatmak istiyorum.” Noktasına gelebilir.

Fotoğraf sanatından keyif alan herkese, bu noktaya gelmelerini tavsiye ederim.

Özgün ÖZER

dijitalfoto2
dijitalfoto1

Kursun Hedef Kitlesi

Ciddi anlamda fotoğraf hakkında bilgi sahibi olmak isteyen, fotoğrafı meslek ya da yan meslek edinmek isteyen, fotoğrafı hobi edinmek isteyen, üniversitelerin fotoğrafla ilgili lisans ve yüksek lisans bölümlerine hazırlananlar.

Kursun Süresi: 5+5= 10 aydır.

Uluslararası bazda incelendiğinde “Temel Fotoğraf Eğitimi” haftalık ders saatine göre 6 ay ila 2 yıl arasında değişen süreçlerde aktarılmaktadır. Yurdumuzda, biraz insanımızın sabırsızlığından ve biraz da fotoğraf hakkındaki bilgi eksikliğinden genelde fotoğraf eğitimleri birkaç saatlik bilgilendirme semineri seviyesinde kalmaktadır. Bu tür eğitimler fotoğrafın yaygınlaşması ve uzun soluklu bir eğitime zaman ayıramayacak kişilerin fotoğraf hakkında bilinçlenmesinde önem taşısa da; kesinlikle temel fotoğraf eğitimi olarak yargılanamaz. Lütfen bu tür seminerlerin temel fotoğraf eğitimi olduğu yanılgısına düşmeyiniz.

Eğitmenlerimiz

398630_10150625632314297_331220461_n

Cengiz Özer

KURUCU / Fotoğraf Öğretmeni
1984 İzmir doğumludur. 1976’da kurulan Türkiye’nin ilk özel fotoğraf eğitim kurumunun kurucusu Cengiz Özer’in ikinci oğludur. 1996 yılında Cengiz Özer Fotoğraf Eğitim Merkezinde resmi olarak fotoğraf eğitimine başladı. Fotoğraf eğitimini tamamlamasının ardından, babasının izinden giderek 2005 yılında Fotoğraf Öğretmenliğine başladı. Eğitmenliği boyunca kendini geliştirmeye devam eden Özer sırası ile, Dokuz Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü, Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü, Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Enerji Yüksek Lisans, New York Institute Of Photography Complete Professional Photography Course, Anadolu üniversitesi Felsefe Bölümündeki lisans eğitimlerini tamamlamıştır. Ayrıca Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Enerji doktora çalışmalarına devam etmektedir. Bu noktada fotoğrafa olan ilgisi iki açıdan ilerlemektedir.

Bir yandan 2005’ten bu yana, Uzman Gönüllü Fotoğraf Eğitmeni olarak İzmir Fotoğrafçılar Odasında çalışmalarını sürdürmektedir. Bu süreçte 4000’in üzerinde öğrenciye ulaşmış, 40’ın üzerinde karma sergiye küratörlük etmiştir. Çeşitli fotoğraf yarışmalarında ve sergiler jürilik yapmıştır. Fotoğrafçılık mesleğine ve sanatına, onlarca insan kazandırmıştır. Birçok firmaya ve sanatçıya fotoğraf danışmanlığı yapmıştır.

Diğer yanda ise Üniversitedeki çalışmaları kapsamında bilimsel görüntüleme yöntemleri ile ilgili çalışmalar yapmıştır. Bu konuda 20’nin üzerinde ulusal-uluslararası düzeyde bildiri ve bilimsel indekse girmiş makaleleri bulunmaktadır. Ayrıca Kızılötesi görüntüleme konusunda çalışma ekibi ile geliştirdiği özel bir yöntem bulunmaktır.

Günümüzde aynı anda hem sanatsal hem de bilimsel fotoğrafla profesyonel olarak ilgilenen dünya üzerindeki sayılı uzmanlardandır. Bu nedenle Türk öğrencilerinin yanı sıra; Brezilya, Fransa, Amerika Birileşik Mil. ve Fas gibi ülkelerden online öğrencileri bulunmaktadır. Dokuz Eylül Üniversitesinde Burslu Araştırmacı ve İzmir Fotoğrafçılar Odası Cengiz ÖZER Eğitim Merkezinde Eğitim Müdürü ve Gönüllü Eğitmen olarak görevlerini sürdürmektedir.

Fotoğrafı gerçekten öğrenmenin zamanı gelmedi mi?